Ultimele subiecte pe forumAcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Renul Rudolf

BarbIIeBruneTTe

Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 21
Localizare : C. de Arges

Vezi profilul utilizatorului

MesajSubiect: Renul Rudolf Mar Iun 01, 2010 3:01 pm

V-ati intrebat vreodata cum Rudolf a devenit renul ce ghideaza sania mosului? Eu da! Incercand sa aflu raspunsul la acest mister, m-am gandit ca
stiu deja raspunsul! V-am facut curiosi?

Era o iarna blanda. Zapada cazuse cu darnicie iar lacul de la marginea padurii inghetase. Acolo un pui de ren aluneca usor pe chiata grosuta. Era primul sau Craciun. Stia ca in acea seara urma sa vina Mosu. Ca si noi oameni, el isi dorea un singur lucru si acea dorinta arzatoare nu era asa usor de indeplinit.
Deodata un bulgare fu atintit spre el. Erau alti reni care nu erau deloc prietenosi, nici macar acum, in ajunul Craciunului.
-Ia uite, dinnou ciudatul acela cu un bec in loc de nas.
-Da, priviti-l cat de urat este!
Renul cel mic fugi spre casa cu lacrimi in ochi.
-Ce sa intamplat, puiul mami? il intreba mama sa ingrijorata.
-De ce nu pot fi si eu normal ca ceilalti? Singura mea dorinta este sa nu mai am ,,un bec in loc de nas”.
Seara se lasa si iata ca Mosu sosi si la micutul ren.
-Of! Devine din ce in ce mai greu sa aduc cadouri. Iarna este intuneric, nu pot vedea pre bine. O, ia te uita la acest micut! Naspul lui, el! Este… de el am nevoie!
Mosu ii lasa micutului o scrisoare in care ii cerea sa devina renul ce ghideaza sania lui.
Dimineata micutul fu fericit sa afle acest lucru. In sfarsit putea fi de folos!
Si asa… Rudolf deveni ,,renul Mosului” si numai datorita lui, Mosu ajunge la noi pentru a ne aduce cadouri.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Celestal Tutorials :: Off-Topic :: Scriitori si Poeti-
creează un forum | Informatica Internet | Grafica, Design | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza un blog gratuit